Reklama
Partner serwisu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Rząd ułatwi przekształcanie galerii handlowych na mieszkania

Rząd chce wprowadzić ułatwienia w przekształcaniu budynków biurowo-handlowych na cele mieszkalne - poinformował minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. W ciągu 2 lat od wprowadzenia przepisów obowiązywać będą preferencyjne warunki przebudowy - brak pozwolenia na budowę i zgłoszenia odbioru dla prac nienaruszających konstrukcji.
Reklama

„Proponujemy, żeby uelastycznić wykorzystanie terenów albo obiektów, które dzisiaj są przeznaczone na duże galerie handlowe powyżej 2000 m. kw., albo na obiekty biurowe. (…) Samorząd będzie podejmował decyzję i uchwałą wskazywał, który teren - pomimo wskazania w planie lub studium przeznaczenia na usługi, albo na obiekt galeryjny, handlowy - będzie mógł być poddany konwersji na rzecz mieszkalnictwa. To będzie wiązało się również z tym, że samorząd będzie mógł oczekiwać, żeby 5 proc. wydzielonych mieszkań trafiła do zasobu komunalnego” – powiedział Buda.
 
Wiceminister rozwoju Piotr Uściński doprecyzował, że samorząd chęć uzyskania lokali komunalnych będzie mógł wpisać w uchwale. Będą one dla władz lokalnych dostępne na preferencyjnych warunkach - inwestor będzie musiał je odstąpić za 50 proc. kosztów budowy. Inicjatywa na zmianę przeznaczenia terenu uchwałą samorządu będzie musiała wyjść ze strony inwestora.
 
Żeby usprawnić cały proces MRiT proponuje, żeby przez okres 2 lat przy przebudowach obiektu biurowego lub handlowego nie trzeba było uzyskiwać pozwolenia na budowę oraz zgłoszenia odbioru dla prac, które nie naruszają konstrukcji budynku.
 
Mieszkania powstałe z przekształcenia ww. rodzajów budynków będą musiał spełniać wszystkie standardy wynikające z przepisów budowlanych, np. minimalnej powierzchni, nasłonecznienia.
 
Uściński poinformował, że na mocy proponowanych rozwiązań będzie możliwość rozebrania istniejącej konstrukcji i wybudowanie nowego budynku mieszkalnego, w tym przypadku z zachowaniem wszystkich standardowych procedur budowlanych (pozwolenie, zgłoszenie itp.).
 
MRiT liczy, że proponowane rozwiązanie w krótkim czasie pozwoli na oddanie do użytku kilka tysięcy mieszkań.
 
Projekt stosownej ustawy w ciągu kilku tygodni ma trafić pod obrady rządu.

Reklama

Future of retail

KATOWICE MCK
25-27 KWIETNIA 2022
WWW.EECPOLAND.EU

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum