Reklama

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Saudi Aramco najcenniejszą firmą na świecie. Wyprzedziło Apple

Saudi Aramco wyprzedziło Apple Inc. jako najcenniejszą firmę na świecie. Gwałtowny wzrost cen ropy naftowej przyczyniający się do inflacji, spowodował spadek popytu na akcje spółek technologicznych.
Reklama

 Saudyjska narodowa firma naftowo-gazowa, reklamowana jako największa firma produkująca ropę na świecie, została wyceniona na 2,42 biliona dolarów. Tymczasem Apple odnotował spadek cen akcji w ciągu ostatniego miesiąca i został wyceniony na 2,37 biliona dolarów. Na początku tego roku Apple był wart 3 biliony dolarów, o około 1 bilion więcej niż Aramco. Od tego czasu wartość Apple spadła o prawie 20%, a Aramco wzrosła o 28%.

Apple nadal pozostaje największą akcją wśród amerykańskich firm 

Spadająca cena akcji nastąpiła pomimo tego, że Apple odnotował lepsze niż oczekiwano zyski w pierwszych trzech miesiącach tego roku. Apple ostrzegł jednak, że blokada ze strony Chin, epidemia Covid-19 i ciągłe problemy z łańcuchem dostaw obniżą wyniki w czerwcu o 4 do 8 miliardów dolarów.

Saudi Aramco ze 124-proc. wzrostem zysku netto

Gdy światowa gospodarka zaczęła odreagowywać pandemię Covid-19, „dochód netto Aramco wzrósł o 124 procent do 110 miliardów dolarów w 2021 roku, w porównaniu do 49,0 miliardów dolarów w 2020 roku” – podała firma.

Inflacja może spowodować spadek konsumpcji, zmniejszając popyt na ropę, podczas gdy akcje spółek technologicznych mogą nadal być ciągnięte w dół przez obawy inwestorów o koszty firmy, podwyżki stóp procentowych i problemy w łańcuchu dostaw.

 

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum