Reklama
Partner serwisu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

UOKiK i służby skarbowe zakwestionowały 700 tys. zabawek z powodu toksyczności

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz służby skarbowe połączyły siły, by nie wpuścić do kraju toksycznych zabawek. Jak podaje UOKiK, na 5 mln sprawdzonych zabawek, zakwestionowano 700 tys.
Reklama

UOKiK poda więcej informacji na ten temat we wtorek, podczas konferencji zorganizowanej wspólnie z Krajową Administracją Skarbową i Ministerstwem Finansów.

Przypomnijmy, w 2016 roku kontrolerzy Inspekcji Handlowej sprawdzili łącznie 2302 zabawki. Zakwestionowanych zostało 26 proc. Najwięcej zastrzeżeń dotyczyło oznakowania, w tym przede wszystkim umieszczania prawidłowych ostrzeżeń. Do zbadania pod względem wad konstrukcyjnych oraz występowania niedozwolonych substancji inspektorzy wytypowali 281 zabawek. Zakwestionowali 111 próbek (blisko 40 proc.). 

W badaniu z 2016 roku, przekroczenie dopuszczalnej zawartości szkodliwych ftalanów kontrolerzy stwierdzili w 44 z 133 sprawdzonych zabawek (33,1 proc.) - np. w lalkach oraz figurkach. Substancje te służą do zmiękczania części plastikowych. Są dozwolone w stężeniu nie wyższym niż 0,1 proc. w stosunku do masy materiału. W przeciwnym wypadku mogą negatywnie wpływać na gospodarkę hormonalną dziecka. Konsekwencją działań podejmowanych przez prezesa UOKiK i Inspekcję Handlową w 2016 r. było wycofanie z rynku blisko 55 tys. sztuk zabawek, usunięcie niezgodności w 3,9 tys. i zniszczenie ponad 48 tys.

Reklama

Future of retail

KATOWICE MCK
25-27 KWIETNIA 2022
WWW.EECPOLAND.EU

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum