W sklepach Neonet pakują zakupy do toreb z ziemniaka

Czas rozkładu plastikowych toreb i opakowań jest równy życiu kilku pokoleń. Popularne plastikowe torby na zakupy, które oferują markety, rozkładają się średnio od 100 do 400 lat. Problem ten dotyka całego świata. Do grona firm, które zdecydowały się na podjęcie konkretnych działań, mających na celu ograniczenie produkcji plastiku, dołączyła sieć NEONET. W trosce o środowisko firma wprowadziła w niemal 300 sklepach stacjonarnych w pełni biodegradowalne i kompostowalne torby, rezygnując całkowicie z plastikowych reklamówek. NEONET jest jednocześnie jedną z pierwszych ogólnopolskich sieci detalicznych, która oferuje takiego typu rozwiązanie dla swoich klientów. W branży elektroniki użytkowej jest to nowość.

- Jeszcze do niedawna NEONET, podobnie jak prawie wszystkie sieci sprzedaży, oferował klientom plastikowe reklamówki na zakupy. Postanowiliśmy poszukać kompleksowego rozwiązania problemu – podkreśla Anna Rozdolska, Młodszy Kierownik ds. Trade Marketingu oraz Marketingu Lokalnego w NEONET. – W pierwszej kolejności wykonaliśmy benchmarking rynku pod kątem tego, co sklepy oferują konsumentom w sprawie opakowań. Okazało się, że w większości nadal są dostępne plastikowe reklamówki, choć pochodzące z recyklingu oraz torby papierowe, które u nas nie sprawdziły się z powodu dużej wagi produktów. Po analizie rozwiązań stosowanych przez zagraniczne firmy, zdecydowaliśmy się spróbować innowacyjnego rozwiązania, czyli toreb z surowca całkowicie kompostowalnego, które są w 100% ekologicznym produktem. Wyliczyliśmy, że skali roku to aż o 6,5 tony mniej plastiku, wprowadzanego do środowiska!
Torby z ziemniaka w NEONET
Torby, które są obecnie dostępne w sklepach NEONET zostały wykonane z surowca z dodatkiem skrobi i są w pełni przyjazne dla środowiska. Oznacza to, że po wyrzuceniu ich z innymi bioodpadami (np. resztkami jedzenia), ulegną one przetworzeniu dokładnie tak samo, jak zwykły ziemniak. Ciekawostką jest fakt, że torbę można również wsadzić do przydomowego kompostu, gdzie już po 45 dniach mikroorganizmy rozpoczną jej rozkład na biomasę, a w ciągu zaledwie pół roku torba zostanie całkowicie przetworzona. Opakowania wykonane z surowca kompostowalnego z dodatkiem skrobi są w pełni elastyczne, rozciągliwe i bardzo wytrzymałe.
- Torby, które tworzymy, powstają z gotowego, certyfikowanego granulatu. Składa się on między innymi z organicznych materiałów, które ulegają w 100% procesowi kompostowania w odpowiednich warunkach. Sama produkcja biodegradowalnych toreb nie różni się mocno od wytwarzania plastikowych reklamówek, poza inną temperaturą topnienia surowca – mówi przedstawiciel producenta toreb Barbara Woroch-Kulinska, Product Manager w Reach International Group. – Pierwszym etapem produkcji jest wytłaczanie granulatu, czyli jego topnienie. Następnie folia jest rozdmuchiwana i nawijana na role. Na końcu zgrzewamy ją do postaci docelowych toreb, które są w pełni biodegradowalne.