Reklama

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Za sześć lat połowa sprzętu RTV AGD będzie kupowana w internecie

Według danych PMR, rynek produktów RTV, AGD i elektroniki użytkowej osiągnął w 2020 r. wartość 36,1 mld zł, wzrastając o ponad 15 proc. r/r. W 2021 r.  wzrost sprzedaży był niższy z powodu problemów podażowych.
Reklama

Jak podaje PMR w raporcie „Handel detaliczny artykułami RTV, AGD i sprzętem elektronicznym w Polsce 2022”, czynnikiem, który najmocniej wpływał w ostatnich dwóch latach (2020-2021) na rynek produktów RTV, AGD i elektroniki użytkowej jest pandemia COVID-19.

- Pandemia koronawirusa, w porównaniu do innych rynków handlu detalicznego, pozytywnie wpłynęła na rynek RTV, AGD i elektroniki użytkowej. Częstsze przebywanie w domu, nauka oraz praca zdalna wiązały się z wymianą lub doposażeniem mieszkania w sprzęt elektroniczny. Według danych PMR, rynek ten osiągnął w 2020 r. wartość 36,1 mld zł, wzrastając o ponad 15 proc. r/r – czytamy w raporcie.

- Z drugiej strony, problemy z dostawami części do produktów elektronicznych, znacząco wpływały na dostępność elektroniki w sklepach w 2021 roku. Problemy podażowe skutkowały tym, że wzrost dynamiki sprzedaży był niższy, porównując wzrost między 2019, a 2020 rokiem. Choć pod względem popytu konsumentów, rok 2021 okazał się lepszym w porównaniu do poprzedniego – dodano.

Od 2021 r. sprzedaż internetowa największym kanałem rynku

Biorąc pod uwagę sprzedaż produktów nie w wersji elektronicznej, artykuły RTV, AGD i sprzęt elektroniczny należą do najchętniej kupowanych przez internet, co ma odzwierciedlenie w bardzo wysokim i wciąż rosnącym udziale kanału internetowego w tym segmencie.

Według danych PMR, udział sprzedaży internetowej w segmencie w 2021 r. osiągnął 45 proc., stając się jednocześnie największym kanałem na rynku produktów RTV, AGD i elektroniki użytkowej, wyprzedzając sieci specjalistyczne. Co więcej, do 2027 r. udział ten będzie nadal wzrastał, osiągając ponad połowę (51 proc.) sprzedaży w rynku.

Dla porównania, w roku 2020 udział sprzedaży przez internet sprzętu RTV, AGD i elektroniki użytkowej w sprzedaży ogółem wyniósł 43 proc., a w 2017 roku 28 proc.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (1)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum