ZPPHiU: Zwolnienie z czynszów do końca roku dałoby kilka mld zł na ratowanie miejsc pracy
Gigantyczna luka gotówkowa branży modowej, nawet po uzyskaniu pomocy rządowej będzie się wahać od 11 do nawet 32 mld złotych. Niezbędne są kolejne kroki i konkretne decyzje.
Związek Polskich Pracodawców Handlu i Usług zrzesza już 180 firm, w których zatrudnienie znajduje ponad 200 tysięcy pracowników. Ich los zależy od decyzji, które zapadną w najbliższych dniach. Dla wielu z nich brak pomocy systemowej oznacza upadłość lub ogromne redukcje. Setki tysięcy zatrudnionych w „polskiej modzie”, ich rodzin, współpracowników i parterów biznesowych odliczają dni do katastrofy.
Cztery koła ratunkowe dla polskich pracodawców to:
1. Zwolnienie z czynszu do końca roku z obowiązkiem zapłaty opłat eksploatacyjnych (bez marketingu) od dnia otwarcia centrów handlowych.
2. Zapewnienie wynajmującym prolongaty terminu opłat odsetek i rat kapitałowych oraz przedłużenie umów najmu o okres zwolnienia z czynszu.
3. Zapewnienie finansowania koniecznego do utrzymania płynności najemców i wynajmujących.
4. Przedłużenie co najmniej do końca roku obecnie obowiązujących regulacji dotyczących wsparcia wynagrodzeń w wypadku przestojów lub obniżenia czasu pracy.
- We wszystkich przewidywanych scenariuszach gigantyczna wielomiliardowa luka gotówkowa spowoduje lawinę bankructw i zwolnień. Minimalizowanie deficytu wymaga teraz współpracy i zaangażowania wszystkich podmiotów mających wpływ na rynek. Apelujemy aby wszystkie grupy najemcy, wynajmujący, sektor finansowy spotkali się przy jednym stole” – stwierdza Zarząd ZPPHiU.
- W proponowanym pakiecie myślimy szeroko. Jest tu też przewidziana osłona centrów handlowych bo oczywistym jest, że w wypadku zwolnienia z czynszu centra również wymagają wsparcia i o tym jest mowa w naszych postulatach. Najlepszą formułą są wspólne postulaty z centrami handlowymi i do tego usilnie dążymy - deklaruje Zarząd ZPPHiU.
- Co roku polski sektor modowy wydaje na najem powierzchni handlowych 6,1 mld złotych. Zwolnienie z czynszów do końca roku pozwoliłoby relokować znaczne kwoty na ratowanie miejsc pracy – dodaje Zarząd ZPPHiU.
Raport PwC zatytułowany: „Polski sektor modowy na krawędzi - wpływ COVID-19” wskazuje, że załamanie branży modowej odbije się na rynku pracy. W ekosystemie spółek związanych z branżą pracuje obecnie ponad 300 tys. pracowników.