Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Pilsweizer konkurencją dla piw Palikota? Nowość na rynku z CBD

Pilsweizer wprowadza piwo Konopniak, warzone z chmielu i konopii, zawierające co najmniej 7 fitoskładników występujących naturalnie w konopiach.
Reklama

Browar Pilsweizer wprowadza na rynek piwo warzone z chmielu i konopii - ciekawą alternatywę dla popularnych od niedawna piw z suszem konopnym. Pilsvar Konopniak będzie unikatem na polskim rynku, bo w odróżnieniu od innych piw zawiera - według badań laboratoryjnych - co najmniej 7 naturalnie występujących w konopiach fitoskładników (flawonoidów i terpenów). Piwo właśnie trafia do ogólnopolskiej sprzedaży w sklepach i hurtowniach współpracujących z Browarem Pilsweizer, jak również do kanału HoReCa. Partnerem browaru przy produkcji tego piwa jest firma Complete Hemp Technologies Sp. z o.o.

Co zawiera nowe piwo Browaru Pilsweizer?

Pilsvar Konopniak zawiera co najmniej 7 różnych fitoskładników. Ma 5,2 proc. alkoholu (12 Blg), a w jego produkcji wykorzystywane są: słód jęczmienny, chmiele marynka i lubelski, oraz żeński susz z konopi włóknistych ( Cannabis sativa L. ). Piwo nie zawiera THC.

 

– Najnowsze badania naukowe wskazują, że fitoskładniki takie jak flawonoidy i terpeny, mogą mieć m.in. działanie uspokajające i przeciwbólowe, regulować przebieg snu, czy pozytywnie wpływać na neuroprotekcję neuronów. Zresztą chmiel i konopie to jest w ogóle bardzo ciekawe połączenie. Nie wszyscy wiedzą, że jest to jedna rodzina roślin, chmiel należy bowiem do rodziny konopiowatych - mówi Andrej Chovanec, Dyrektor Marketingu i Członek Zarządu oraz współwłaściciel Browaru Pilsweizer.

 

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum