Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Poradnik: Jak wyeksponować asortyment w sklepach odzieżowych (galeria)

W sklepach odzieżowych stawiających na dużą rotację i różnorodność asortymentu, na znaczeniu zyskuje dobór uniwersalnych rozwiązań ekspozycyjnych. Czym charakteryzuje się wyposażenie pełniące swoje funkcje niezależnie od specyfiki kolejnych kolekcji?
Reklama

Świat mody rządzi się swoimi prawami. Występują w nim dwie pory roku, w dość niewielkim stopniu pokrywające się z tym, co widzimy w kalendarzu. I tak, kolekcje Wiosna/Lato trafiają na rynek zazwyczaj w styczniu, a Jesień/Zima – w lipcu. Jakby tego było mało, z myślą o zamożnych klientach wyjeżdżających jesienią w tropiki, niektóre marki od października do grudnia sprzedają lekką odzież z tzw. kolekcji wypoczynkowych (ang. resort). Co kilka miesięcy – lub jeszcze częściej – w placówkach handlowych radykalnie zmienia się więc kolorystyka, faktura i krój prezentowanych towarów.

– W związku z cykliczną zmiennością asortymentu, podyktowaną koniecznością dopasowania oferty do aktualnych trendów oraz pory roku, dobór parametrów oświetlenia do sklepu odzieżowego jest szczególnie trudnym zadaniem – mówi Filip Gabryelczyk, menedżer sprzedaży Segmentu Retail TRILUX Polska oraz Ekspert Oświetlenia Polskiego Komitetu Oświetleniowego. – Dzięki oprawom oświetleniowym o wysokim współczynniku oddawania barw, niezależnie od swego koloru odzież wygląda niemal tak samo jak w naturalnym świetle. W połączeniu z regałami i ekspozytorami w neutralnych odcieniach, rozwiązania tego rodzaju pozwalają wykreować przestrzeń efektownej i wiernej prezentacji ubrań różnych barw. Nie wyczerpuje to w pełni kwestii naśladowania naturalnego światła (by tego dokonać trzeba modyfikować temperaturę barwową wraz z porą dnia), daje jednak możliwość stworzenia warunków zbliżonych do tych, jak panują na zewnątrz w określonych godzinach – tłumaczy Gabryelczyk.

Uniwersalne wyposażenie jest szczególnie przydatne w butikach ready-to-wear, w których nowości dodawane są z większą częstotliwością niż wynikałoby to z typowej dla świata mody sezonowości. Przyjrzeliśmy się aranżacji wnętrza w jednym ze sklepów tego typu.

Wystrój butiku Hallhuber Stuttgart – case study

Hallhuber to znana na rynkach Europy Zachodniej marka mody damskiej z korzeniami sięgającymi końca lat 70. XX wieku. Pozycjonuje się jako młoda, nowoczesna, jakościowa, świadoma trendów i stylowa. Ucieleśnieniem tak sformułowanej koncepcji jest zasada, zgodnie z którą co dwa tygodnie wprowadzana jest nowa, spójna kolekcja, pozwalająca na tworzenie niezliczonych stylizacji przy zachowaniu harmonii kompozycji. Profil marki przejawia się także wyglądzie sklepów. Prześledziliśmy to na przykładzie liczącej 220 mkw., kompleksowo wyposażonej w 2017 roku placówki działającej w stuttgarckim Dorotheen Quartier.

– Tłem dla odzieży prezentowanej w sklepie Hallhuber w Stuttgarcie jest minimalistyczna, niemal całkowicie pozbawiona kolorów innych niż biel i czerń nowoczesna aranżacja. Proste, ażurowe regały i wieszaki nie odciągają uwagi od produktów i stanowią dobry punkt wyjścia do ekspozycji na zasadzie kontrastu – opowiada Filip Gabryelczyk. – Ogólna koncepcja wystroju miała także wpływ na dobór oświetlenia. Wpuszczane w sufit oprawy w białym wykończeniu wkomponowują się wizualnie w powierzchnię stropu i nie rzucają się w oczy. Dzięki wychyłowi w zakresie do 80° pozwalają skierować światło dokładnie na towar i tworzyć nowe sceny świetlne – również w przypadku rearanżacji wnętrza po wprowadzeniu nowej kolekcji. W całym sklepie zastosowano moduły świetlne LED Best Colour o współczynniku oddawania barw na poziomie Ra 95. Gwarantują one, że ubrania będą w naturalnym świetle wyglądać niemal identycznie co na wieszaku i w przymierzalni – tłumaczy menedżer sprzedaży Segmentu Retail TRILUX Polska.

To, jakie znaczenie dla realizacji założeń marki ma odpowiednie wyposażenie, podsumował Michael Müller, kierownik ds. klientów kluczowych w Hallhuber. – W naszych sklepach gwiazdami są zarówno klientki, jak i prezentowane ubrania – powiedział. W neutralnym kolorystycznie, jasnym, eleganckim i nowoczesnym pomieszczeniu konsumentki chętniej spędzają czas, oglądają i przymierzają odzież. Towary natomiast w pełni eksponują swoje walory czy też – jak na „gwiazdy” przystało –  lśnią pełnią swego blasku.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum