Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Amazon chce umożliwić płatności za pomocą skanu dłoni

Amerykański koncern pracuje nad systemem, który ma umożliwić klientom sklepów stacjonarnych dokonywanie płatności za pomocą odcisku dłoni. Amazon prowadzi już rozmowy w tej sprawie z Visa i Mastercard - informuje dziennik The Wall Street Journal.
Reklama

Jak donosi The Wall Street Journal, Amazon chce zastąpić płatności kartą płaceniem za pomocą dłoni. Zgodnie z planem firmy, terminale umożliwiające dokonywanie płatności w ten sposób, miałyby znaleźć się w sklepach stacjonarnych, kawiarniach i barach szybkiej obsługi, wszędzie tam, gdzie na co dzień przewija się spora liczba klientów.

Kupujący mogliby płacić za usługę skanując dłoń; system łączyłby z nią informacje zawarte na karcie płatniczej. Firma pracuje jeszcze nad koncepcją jak miałby przebiegać ten proces i rozważa różne opcje, np. że za pierwszym razem klient będzie musiał wprowadzić kartę do terminala, a potem zeskanować swoją dłoń. Od tej pory, do kolejnych transakcji w danym sklepie, miałby już wystarczyć sam odcisk dłoni.

Informacje o tym, gdzie i jakich zakupów dokonał użytkownik miałyby trafiać do chmury Amazona. Firma mogłaby też na tej podstawie profilować użytkowników, także pod kątem tego, ile są oni skłonni przeznaczać na dane produkty.

Jak informuje WSJ, amerykański koncern na razie nie komentuje oficjalnie tych doniesień, ale ma już ponoć prowadzić prace nad testowaniem terminali wspólnie z firmą Visa. Amazon miał już też rozpocząć rozmowy na ten temat z Mastercard. Firma także niedawno złożyła wniosek patentowy o zarejestrowanie bezdotykowego systemu identyfikacji biometrycznej, w tym skanu dłoni.

Plany Amazona pilnie obserwują eksperci od ochrony danych, zwłaszcza że w ubiegłych latach firma niejednokrotnie oskarżana była o nieuprawnione gromadzenie danych konsumentów m.in. kiedy wyszło na jaw, że stworzony przez Amazona wirtualny asystent Alexa nagrywa swoich użytkowników. Specjaliści podkreślają, że aby wprowadzić do użytku terminale umożliwiające płatność dłonią, koncern będzie musiał opracować skuteczny system zapobiegania oszustwom i przekonać klientów, że ich dane będą odpowiednio chronione.

Amazon nie po raz pierwszy eksperymentuje ze sposobami płatności. Firma stworzyła m.in. sklep Amazon Go, gdzie system płatności jest częściowo zautomatyzowany i klienci nie muszą korzystać z pomocy kasjera ani kas samoobsługowych. Koncern pracuje także nad rozwojem opcji Amazon Pay, czyli wirtualnego portfela, za pomocą którego klienci mogliby płacić za zakupy, także w sklepach nie należących do Amazona. Jak dotąd pomysł wirtualnego portfela nie spotkał się jednak z entuzjazmem sprzedawców.

W ubiegłym roku Amazon wprowadził także własne karty kredytowe. 

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum