Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

AVIA Capital zainwestował w Hadatap. Technologia ma przyspieszyć obsługę magazynów

Polski fundusz wzrostowy AVIA Capital zainwestował w Hadatap, lidera wdrażania technologii RFID w Polsce. Spółka chce wykorzystać pozyskane środki na badania i rozwój, rozbudowę mocy produkcyjnych oraz wzrost sprzedaży w Polsce i innych krajach Unii Europejskiej.
Reklama

Hadatap wykonał najwięcej wdrożeń technologii RFID w kraju. RFID (ang. Radio Frequency Identification). Jest to przełomową technologia umożliwiająca odczyt i przesyłanie danych przy pomocy fal radiowych. Dzięki wyposażeniu przedmiotów, produktów czy przesyłek w inteligentne etykiety (tagi) z mikrochipem i użyciu specjalnego czytnika można szybko ustalić na jakiej półce znajduje się konkretna sztuka towaru.

Przy wykorzystaniu RFID żmudne i czasochłonne czynności jak monitorowanie stanu magazynów zostają zautomatyzowane, co skraca czas i obniża koszty tych procesów. Dlatego technologia jest coraz chętniej wykorzystywana przez firmy produkcyjne i logistyczne oraz sektor handlu, w tym e-commerce. Korzystają z niej również instytucje publiczne, jak sądy czy biblioteki.

Wykorzystaniem RFID interesują się m.in. firmy z branży budowlanej, spożywczej, a także operatorzy parkingów i szpitale. Oprócz zarządzania zapasami technologia ta umożliwia również śledzenie pochodzenia produktów. Dzięki temu zarówno producenci i sklepy mogą sprawdzać autentyczność produktu i zabezpieczyć się przed wykorzystywaniem czy sprzedażą towarów nieoryginalnych.

Według szacunków wartość globalnego rynku RFID wzrośnie w 2030 roku do 35,6 mld dolarów z 14,5 mld dolarów w 2022 roku. Jak wynika z raportu organizacji RAIN Alliance, obecnie tagowanych jest zaledwie 1 procent przedmiotów spośród 3 bilionów, które mogłyby być oznaczane co roku.

 

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum