Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Biogazownie to remedium dla firm spożywczych na kłopoty z energią i utylizację odpadów

Polska ma bardzo duży potencjał, jeśli chodzi o rozwój biogazowni. Jak podaje Ministerstwo Klimatu i Środowiska, rocznie mogą one dostarczać 13-15 mld metrów sześciennych biogazu, czyli 8 mld metrów sześciennych czystego biometanu. - Instalacje biogazowe mogą dziś przynosić bardzo duże korzyści firmom z branży spożywczej – mówi prezes spółki Biogas System Aleksander Balcer w rozmowie na Forum Rynku Spożywczego i Handlu.
Reklama

 

- Biogazownia pozwala zagospodarować odpady, a firmy z branży spożywczej często borykają się z utylizacją odpadów pochodzących z produkcji. Jest w stanie przyjąć i przerobić wszystkie biodegradowalne odpady - z wyjątkiem drewna, które nie poddaje się fermentacji metanowej - na biogaz, który jest dobrym nośnikiem energii, gdyż zawiera około 60% metanu. Metan ten może zostać przetworzony na energię elektryczną, energię cieplną, chłód w układzie kogeneracyjnym, wykorzystywane na potrzeby własne zakładu - mówi Aleksander Balcer.

Skuteczny produkt uboczny

- Ponadto produktem ubocznym procesu produkcji biogazu jest tzw. poferment, czyli masa pofermentacyjna, która z dobrym skutkiem zastępuje nawozy lub środki ulepszające glebę. Jest to szczególnie ważne w czasach, gdy ceny energii są bardzo wysokie i gdy mówimy o śladzie węglowym, który w przyszłości będzie decydował o możliwościach czy o skuteczności sprzedaży produktów branży spożywczej – ocenia prezes spółki Biogas System.  

- Jest to biznes dość skomplikowany, ponieważ trzeba zadbać, aby substraty do biogazowni były dostarczane w trybie ciągłym. Biogazownia pracuje bowiem 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu, więc jest element logistyczny, na który trzeba zwrócić dużą uwagę. Ale poza tym są to właściwie same korzyści - stwierdza Aleksander Balcer. 

 

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum