Reklama

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Co można zrobić z chleba? Polski startup zwrócił uwagę światowych gigantów

Trzy startupy z Polski znalazły się na liście finalistów programu BIND 4.0. - Surveily, Silencions oraz Rebread, którego misją jest ratowanie chleba i przyczynianie się do zmniejszenia ilości marnowanej żywności. Startup znad Wisły przyciągnął uwagę kilku światowych gigantów.
Reklama
  • Hiszpański program BIND 4.0 wspiera młode firmy w kategoriach Intelligent Industry, Clean Energy & Sustainability, Health Tech i Food Tech.
  • Trzy startupy z Polski zakwalifikowały się do finału programu BIND 4.0. Są to Rebread, Surveily i Silencions.  
  • Rebread przyciągnął uwagę kilku gigantów rynku, którzy pracują nad wdrożeniem bardziej zrównoważonych rozwiązań w swoich zakładach.

Hiszpański program BIND 4.0 pomaga im wejść na rynek, zaistnieć, zdobyć finansowanie, mentoring i wsparcie biznesowe.

BIND 4.0 zapewnia wybranym startupom również współpracę z największymi gigantami rynku mającymi siedzibę w Hiszpanii, jak Unilever, Coca-Cola, Siemens, Okin czy Eroski.

Startupy mają szansę zaistnieć na rynku, zdobyć płatnego klienta i zacząć wdrażać pomysły na szerszą skalę. Z kolei duże korporacje mogą wykorzystywać we własnych fabrykach rozwiązania startupu, z którym współpracują i w ten sposób redukować emisję, oszczędzać energię, minimalizować odpady.

Innowacyjny program międzynarodowy

Aby skorzystać z programu, należy przejść kilka etapów kwalifikacyjnych. W ubiegłym roku wybrano 28 startupów, które mogą rozwijać jeden lub więcej projektów, uczestnicząc w programie BIND 4.0.

Zgłoszenia do tegorocznego złożyło ponad 700 startupów z 70 krajów. Po pierwszej ocenie jury dopuściło do drugiego etapu 125 firm.

Podczas Pitching Session trzeba było zaprezentować swój startup i przekonać publiczność o wartości swojego rozwiązania. 

Z Polski do finału programu zakwalifikowały się trzy startupy: Rebread, Surveily i Silencions.

Co można zrobić z chleba? (fot. mat. pras.)
Co można zrobić z chleba? (fot. mat. pras.)

W sumie lista finalistów ogłoszona przez BIND 4.0 obejmuje 67 startupów z 32 krajów.

Rebread w programie BIND 4.0

Rebread przyciągnął uwagę kilku gigantów rynku, którzy pracują nad wdrożeniem bardziej zrównoważonych rozwiązań w swoich zakładach.


Rebread pracuje nad technologiami, dzięki którym niesprzedane, niewykorzystane pieczywo, zamiast trafiać do śmietnika, wraca do obiegu jako surowiec do nowych, nieoczywistych produktów.

W ciągu najbliższych tygodni odbędą się spotkania startupów z przedstawicielami firm, w celu omówienia konkretnych działań i szczegółów płatnych projektów w ramach współpracy startup-korporacja.

Ostateczne wyniki umów pomiędzy międzynarodowymi partnerami i startupami uczestniczącymi w tegorocznym programie akceleracyjnym BIND 4.0 zostaną ogłoszone w styczniu 2023 roku.

 

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum