Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

CPK wkrótce stworzy wizję kompleksów handlowych pod wynajem w Airport City

Oferty w przetargu Centralnego Portu Komunikacyjnego na drugą umowę ramową ws. projektowania tzw. obiektów wspierających złożyło 26 firm z Polski i ze świata-  poinformowała 18 listopada br. spółka CPK. Firma, która wygra przetarg, wykona projekt m.in. kompleksów handlowych, hoteli, biur, terminali cargo i parkingów na terenie lotniska i Airport City.
Reklama

Jak podała spółka CPK, wykonawcy wyłonieni w drugim przetargu na Projektowanie Obiektów Wspierających (Support Infrastructure Engineering - SIE) będą odpowiedzialni za projekty obiektów z obszaru nowego lotniska oraz jego najbliższego sąsiedztwa.

Obiekty w centrum Airport City pod wynajem

Zaprojektują m.in. budynki dla centrum Airport City, związanego z funkcjonowaniem portu lotniczego. Mają tam powstać m.in. kompleksy handlowe, biura, hotele, parkingi wielopoziomowe, obiekty rozrywkowo-kulturalne, kongresowe i wystawiennicze, z przeznaczeniem do wykorzystania przez podmioty komercyjne i publiczne.

Spółka przypomniała, że w pierwszej odsłonie przetargu zgłosiło się 15 firm i konsorcjów projektowych, a teraz 26. Jak dodano, są to podmioty z doświadczeniem projektowym, zatrudniające specjalistów, którzy nadadzą Airport City oraz obiektom znajdujących się w obszarze lotniska "wyjątkowy charakter".

CPK podał, że drugi przetarg, który zakończy się podpisaniem umowy z maksymalnie 15 podmiotami, obejmuje prace i usługi związane z przygotowywaniem projektów koncepcyjnych, technicznych, wykonawczych oraz budowlanych wraz z uzyskaniem niezbędnych pozwoleń. Zakres zamówienia zawiera również inne usługi związane z projektowaniem, np. doradztwo w toku postępowań o udzielenie zamówień na wykonanie robót budowlanych.

Port Lotniczy Solidarność dla 40 mln pasażerów

Pierwszy przetarg w ramach SIE, który został ogłoszony w sierpniu, dotyczył projektowania m.in. wieży kontroli ruchu lotniczego, centrum operacyjnego lotniska, bazy utrzymaniowej dla samolotów (MRO), budynków służb ratowniczo-gaśniczych, służb lotniskowych itd. Zgłosiło się 15 firm i konsorcjów projektowych, także z Polski.

"Z wykonawcami wybranymi na podstawie kryteriów jakościowych - zarówno w pierwszym, jak i w drugim przetargu - spółka CPK podpisze umowy ramowe. Konkretne zadania będą im zlecane w wyniku postępowań wykonawczych. Ta formuła jest szeroko stosowana np. w projektowych zamówieniach lotniczych i kolejowych spółki CPK" - przekazano.

Jak podała spółka CPK, szacowana wartość obu umów to łącznie 500 mln zł.

W ramach projektu CPK w odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3 tys. ha zostanie wybudowany Port Lotniczy Solidarność, który w pierwszym etapie będzie w stanie obsługiwać 40 mln pasażerów rocznie.

W skład CPK wejdą też inwestycje kolejowe: węzeł w bezpośredniej bliskości portu lotniczego i połączenia na terenie kraju, które umożliwią przejazd między Warszawą a największymi polskimi miastami w czasie nie dłuższym niż 2,5 godz.

CPK ma zostać wybudowany do 2027 r. wraz z realizacją niezbędnych połączeń z komponentami sieci kolejowej i drogowej.(PAP)

autor: Aneta Oksiuta

aop/ pad/

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum