Reklama

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Dealer Apple nie chce już gotówki od klientów. Co na to prawo?

Gravis, autoryzowany sprzedawca Apple w Niemczech, nie przyjmuje już banknotów i monet. Płatność w sklepie akceptowana jest tylko w formie cyfrowej. Czy w Polsce istnieje taka możliwość?
Reklama
  • Gravis, autoryzowany sprzedawca Apple w Niemczech, od 16 stycznia nie przyjmuje już gotówki w żadnym ze swoich sklepów.
  • Według Europejskiego Banku Centralnego płacenie bez użycia banknotów i monet staje się coraz ważniejsze dla konsumentów w strefie euro.
  • Pieniądze emitowane przez NBP w postaci monet i banknotów są prawnymi środkami płatniczymi w Polsce.

Gravis akceptuje tylko płatności kartą, telefonem lub smartwatchem

Gravis, autoryzowany sprzedawca Apple w Niemczech, od 16 stycznia nie przyjmuje już gotówki w żadnym ze swoich sklepów. Za pomocą wyświetlacza zwraca uwagę swoim klientom na tę innowację. Jako środki płatnicze akceptowane są Apple Pay, Visa, Eurocard, Mastercard lub American Express. Zasada dotyczy całego asortymentu. Na przykład tanie etui na telefony komórkowe również można kupić tylko stosując płatności zbliżeniowe - kartą, telefonem komórkowym lub smartwatchem.

Gravis uzasadnia swój krok argumentując, że udział płatności gotówkowych jest znikomy od około dwóch lat. Tylko niewielki, jednocyfrowy odsetek klientów nadal płaci gotówką w 40 sklepach sieci.

„Decyzja została podjęta po dokładnym zbadaniu procesów wewnętrznych i po udanej fazie testów, które wykazały ponadprzeciętną akceptację płatności bezgotówkowych” – wyjaśnia firma.

„Dla nas jako sprzedawcy detalicznego płatność bezgotówkowa jest tańsza, łatwiejsza i przyspiesza procesy” – przyznaje.

Decyzja ma też pomóc utrzymać ceny na stałym poziomie. Są one jednak determinowane przez giganta technologicznego Apple. Gravis sprzedaje bowiem głównie produkty Apple, a także akcesoria zewnętrznych producentów do produktów tej firmy.

Istnieje możliwość wyłączenia płatności gotówkowych

Banknoty euro są nieograniczonym prawnym środkiem płatniczym w Niemczech. „Oznacza to, że sprzedawcy i usługodawcy muszą zawsze przyjmować gotówkę” - wyjaśnia centrum doradztwa konsumenckiego w Szlezwiku-Holsztynie. „Istnieje jednak możliwość ograniczenia lub wyłączenia płatności gotówkowych w umowie lub w ogólnych warunkach” - dodaje.

Ważne jest, aby w takim przypadku usługodawcy jasno i we właściwym czasie poinformowały swoich klientów o metodzie płatności na przykład za pomocą łatwo rozpoznawalnego powiadomienia.

W związku z tym Gravis nie obawia się kłopotów. Informuje klientów na dobrze widocznych wyświetlaczach w strefie kasowej oraz w Ogólnych Warunkach Handlowych. „Zakładamy, że większość naszych klientów rozumie zalety płatności bezgotówkowych” - zaznacza.

Według Europejskiego Banku Centralnego płacenie bez użycia banknotów i monet staje się coraz ważniejsze dla konsumentów w strefie euro. Mimo to gotówka jest nadal najczęściej używanym środkiem płatniczym przy kasie - wynika z badania opublikowanego przez EBC pod koniec grudnia 2022 r.

Ale pod względem wartości, płatności kartą po raz pierwszy przewyższyły płatności gotówkowe. Pandemia przyspieszyła trend w kierunku elektronicznych środków płatniczych i obecnie preferuje je już większość konsumentów.

Monety i banknoty są prawnymi środkami płatniczymi w Polsce

Zgodnie z art. 32 ustawy o Narodowym Banku Polskim pieniądze emitowane przez NBP w postaci monet i banknotów są prawnymi środkami płatniczymi w Polsce. Oznacza to, że konsument może zrealizować płatność w formie gotówkowej lub bezgotówkowej.

Z przepisów nie wynika jednak obowiązek przyjmowania płatności gotówkowych przez przedsiębiorców prowadzących sklepy czy punkty usługowe. Dopuszczalne było więc przyjmowanie wyłącznie płatności bezgotówkowych ze stosowną informacją o nieakceptowaniu gotówki.

Uwzględniając, że nie wszyscy obywatele posiadają rachunki płatnicze i korzystają z płatności bezgotówkowych, 5 listopada 2021 r. weszły w życie przepisy, zgodnie z którymi podmiot przyjmujący płatności kartą nie może odmówić przyjęcia zapłaty od konsumenta gotówką.

 

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum