Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

EEC Online: To dopiero początek cyfryzacji!

- Rozkwit wykorzystania technologii informatycznych, z jakim mamy do czynienia w czasie epidemii to dopiero początek cyfryzacji. Centrum danych, które jest blisko, przyspiesza usługi chmurowe. Data center Microsoftu będzie akceleratorem rozwoju polskiej chmury. Piękno i największe uzyski biznesowe są głębiej w cyfryzacji - mówił podczas EEC Online, Paweł Jakubik, członek zarządu Microsoft Polska.
Reklama

Trwa druga odsłona EEC Online – internetowej edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach (European Economic Congress - EEC). To trzy dni (22-24 czerwca br.) pod znakiem debat poświęconych analizie i przyszłości gospodarki, dyskusje o nowej rzeczywistości i pomysły na wychodzenie z postpandemicznego kryzysu.

Wydarzenie stanowi wstęp do szerszej debaty – Grupa PTWP planuje organizację XII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, największej imprezy biznesowej Europy Centralnej, w dotychczasowej formule, wraz z European Tech and Start-up Days, w dniach 2-4 września br.

OTO NAJWAŻNIEJSZE CYTATY DRUGIEGO DNIA EEC ONLINE, KTÓRY BYŁ POŚWIĘCONY CYFRYZACJI:

Wanda Buk, wiceminister cyfryzacji

Rzeczywistość zmienia się z dnia na dzień, inaczej funkcjonowalibyśmy rok czy dwa lata temu w lockdownie, inaczej dziś, bo ostatnie lata to czas mocnej rozbudowy infrastruktury stacjonarnej i światłowodowej. To w dużej mierze zasługa Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, który dał silny impuls do rozbudowy sieci telekomunikacyjnej. Inwestycje w ramach programu Polska Cyfrowa miały miejsce głównie w latach 2016-17, ale dziś widzimy ich efekty. Jako kraj mocno podskoczyliśmy w rankingach, jeśli chodzi o dostępność sieci internetowej. Za rok, dwa, trzy lata, będzie to jeszcze bardziej odczuwalnie, co nie oznacza, że będzie idealnie. Popyt na usługi stale rośnie a infrastruktura właściwie goni potrzeby użytkowników. 

Konrad Ciesiołkiewicz, prezes Fundacji Orange

Pandemia COVID-19 pokazała, jak duże jest w Polsce rozwarstwienie społeczne i że wciąż aktualny jest podział na Polskę A i B. Im dalej od terenów zurbanizowanych, wielkomiejskich, tym gorzej z dostępem do sieci. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że prawie 40 proc. Polaków żyje na wsi, a 20 proc. z nich nie posiada dostępu do internetu, szczególnie internetu stacjonarnego, to przekłada się to później na kwestie efektywności chociażby edukacji. Kluczowe bariery w okresie covidowym w e-edukacji to brak dostępu do urządzeń, nieumiejętność korzystania z tych urządzeń, brak dostępu do szybkiego internetu, przepustowość sieci, ale także brak czasu rodziców do większego zaangażowania w edukację dzieci, czy niebranie pod uwagę kondycji psychospołecznej dzieci i rodzin.

Ryszard Hordyński, dyrektor ds. strategii i komunikacji Huawei Polska

Sieć 5G jest najbezpieczniejsza, trudno się do niej włamać. 15 proc. przychodów Huawei jest inwestowane w działania związane z bezpieczeństwem. Trudno sobie wyobrazić firmę, która robi w zakresie cyberbezpieczeństwa więcej niż my. Liderzy na świecie to Korea Południowa i Chiny, w Europie dużo krajów też ma uruchomione sieci 5G. Polska nie ma na co czekać, bo 5G będzie fundamentem dla ekonomii 4.0.

Paweł Jakubik, członek zarządu Microsoft Polska

Rozkwit wykorzystania technologii informatycznych, z jakim mamy do czynienia w czasie epidemii to dopiero początek cyfryzacji. Centrum danych, które jest blisko, przyspiesza usługi chmurowe. Data center Microsoftu będzie akceleratorem rozwoju polskiej chmury. Piękno i największe uzyski biznesowe są głębiej w cyfryzacji. Niedawno tworzyliśmy nową aplikację i zespół, który nad nią pracował zauważył, że rok temu zajęłoby to kilka tygodni, a teraz udało się ją zrobić w 8 godzin. Korzyścią, jaka pozostanie nam po epidemii, będzie trwała zmiana świadomości, polegająca na likwidacji wielu blokad, które istniały w stosunku do możliwości, jakie daje IT i technologie chmurowe przed epidemią.

Łukasz Niesłuchowski, członek zarządu, dyrektor handlowy w Rockwell Automation w Polsce

Największy błąd producenta to pominięcie czynnika ludzkiego. Podróż z transformacją cyfrową zaczęliśmy już kilka lat temu, więc ani koronawirus ani kryzys, nie mają wpływu na nasze działania. Powiązanie produkcji z oczekiwaniami klienta to coś, co zyskuje na popularności. Dzięki technologii jesteśmy w stanie to rozwijać. Polska coraz częściej staje się pionierem zmian.

Marzena Rudnicka, prezes Krajowego Instytutu Gospodarki Senioralnej

W przypadku seniorów są dwie kwestie, jeśli chodzi o cyfryzację: dostęp do sprzętu i dostęp do wiedzy. To największe wyzwanie dla seniorów w czasie pandemii. Ciężko nam wytłumaczyć zdalnie seniorom, jak zacząć korzystać z Internetu, z drugiej strony nie ma im kto pomóc, to błędne koło. Emeryci sami sobie nie poradzą.

24 czerwca o 9:30 na sesję "Przemysł w Polsce i w Europie". Oglądajcie nas!

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum