Reklama
Partner serwisu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Eksperci: Blockchain coraz popularniejszy w sektorze finansowym

Z technologii łańcucha bloków (blockchain) coraz częściej korzysta sektor finansowy, w tym - polskie banki pracujące nad kolejnymi jej wdrożeniami - informują eksperci z firmy prawnej Kochański & Partners. Do 2025 r. wartość światowego rynku blockchain ma przekroczyć 21 mld dol.
Reklama

"Blockchain jest specjalnym rodzajem bazy danych, zawierającej stale rosnącą liczbę informacji pogrupowanych w bloki i powiązanych ze sobą. Każdy następny blok zawiera oznaczenie czasu, kiedy został stworzony, oraz link do poprzedniego bloku, będącego zaszyfrowanym +streszczeniem+ jego zawartości" - tłumaczy radca prawny w firmie Kochański & Partners Piotr Gałka.

Według ekspertów potencjał technologii łańcucha bloków znacznie wykracza poza kryptowaluty takie jak bitcoin, które się na niej opierają. Blockchain może być wykorzystywany m.in. w bankowości i stanowić odpowiedź na problemy prawne banków związane z obowiązkiem dostarczania dokumentów na tzw. trwałym nośniku. Jak tłumaczą specjaliści z firmy Kochański & Partners, instytucje bankowe są zobowiązane do wysyłania informacji w formie uniemożliwiającej późniejszą ingerencję w treść dokumentów i zapewniającej klientom stały dostęp w dowolnym czasie. Bankowość elektroniczna nie spełnia tych wymogów. Technologia blockchain z kolei umożliwia przesyłanie dokumentów w sposób bezpieczny i zgodny z wymaganiami - oceniają prawnicy.

Według Piotra Gałki "dzisiejsze systemy płatności i rozliczeń międzybankowych opierają się o przestarzałe technologie nieprzystosowane do wymagań współczesnej, zglobalizowanej gospodarki". Zdaniem radcy prawnego "dzięki rozpowszechnieniu płatności w trybie blockchain możliwe będzie m.in. przechowywanie danych o transakcjach cyfrowych i skuteczne ich uwierzytelnianie, oraz tworzenie tzw. inteligentnych kontraktów".

Jako pierwszy w Polsce technologię łańcucha bloków wdrożył bank PKO BP w postaci systemu pozwalającego na weryfikację autentyczności dokumentów bankowych, w tym - regulaminów oraz taryf opłat i prowizji. Alior Bank z kolei po raz pierwszy wykorzystał publiczny łańcuch bloków, umożliwiając swoim klientom sprawdzanie autentyczności dokumentów bankowych. Również ING Bank Śląski poinformował niedawno o wzięciu udziału w pilotażowej transakcji finansowania handlu w oparciu o łańcuch bloków. W ramach bankowości spółdzielczej latem 2019 r. łańcuch bloków rozproszonych wdrożył u siebie natomiast Bank Spółdzielczy w Toruniu.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum