Reklama

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Gramy głównie na telefonach - dla zabawy, relaksu i... zabicia czasu

Agencja badawcza Inquiry zrealizowała we współpracy z TryEvidence badanie wśród dorosłych Polaków dotyczące zwyczajów związanych z gamingiem oraz esportem.
Reklama

Badanie pokazuje, że 2/3 Polaków spotkało się ze zjawiskiem gamingu i tyle samo osób przyznało, że w ciągu ostatniego roku grało w rozmaite gry. Gaming najczęściej kojarzony jest z zabawą, relaksem czy też po prostu zabiciem czasu, czasem także z rywalizacją. Natomiast esport to wciąż mało popularne zjawisko, nie zawsze też wiemy, na czym ono polega. Zainteresowanie esportem deklaruje obecnie 6% badanych.

Gramy przede wszystkim na telefonach, a wśród konsol największą popularnością cieszą się rożne wersje PlayStation, a następnie Xbox. Co drugi polski gracz wybiera gry logiczne – to zdecydowanie najpopularniejszy rodzaj gier. Polscy lubią jednak również gry karciane oraz łamigłówki, a co trzeci gracz sięga po gry przygodowe oraz gry akcji. Dwie zdecydowanie najbardziej popularne gry wskazywane spontanicznie przez Polaków to FIFA (13% wskazań) oraz Minecraft (9% wskazań).

 

Kobiety znacznie rzadziej angażują się w granie, a jeśli już, to częściej niż mężczyźni wybierają gry logiczne, karciane oraz łamigłówki. Mężczyźni zdecydowanie częściej od kobiet sięgają natomiast po gry akcji, gry strategiczne czy wyścigowe. Zdecydowanie najczęściej grają osoby młode, w wieku od 18 do 34 lat. Mimo to  ponad połowie badanych w grupie powyżej 55 lat również zdarzyło się grać w ciągu ostatniego roku. W tej grupie graczy bezsprzecznie dominują gry logiczne oraz karciane.

Te osoby, które grają regularnie na telefonie lub konsoli, poświęcają temu średnio 8 godzin tygodniowo. Średnia ta jest wyższa i wynosi 11,5 godziny w przypadku grania na laptopie lub komputerze. Pandemia COVID-19 miała przy tym znaczący wpływ na wzrost częstotliwości grania w różnego rodzaju gry – deklaruje tak 4 na 10 graczy.

Statystyczny Polak rzadko interesuje się wydarzeniami gamingowymi oraz esportem. Doświadczenia  związane z uczestnictwem w wydarzeniach gamingowych deklaruje 12% graczy, co oznacza 8% ogółu Polaków. Dodatkowo 4 na 10 Polaków spotkało się z pojęciem streamingu gier, najczęściej za pośrednictwem platformy Xbox Cloud Gaming.

 

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum