Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

KE zarejestrowała inicjatywę obywatelską ws. zakazu "masowej inwigilacji biometrycznej"

Komisja Europejska podjęła w czwartek decyzję o zarejestrowaniu europejskiej inicjatywy obywatelskiej "na rzecz zakazu praktyk polegających na masowej inwigilacji biometrycznej".
Reklama

Organizatorzy "Inicjatywy społeczeństwa obywatelskiego na rzecz zakazu praktyk polegających na masowej inwigilacji biometrycznej" wzywają Komisję do zaproponowania aktu prawnego, który na zawsze położy kres "zbiorowemu i arbitralnie ukierunkowanemu wykorzystywaniu danych biometrycznych w sposób, który może prowadzić do masowej inwigilacji lub nadmiernej ingerencji w prawa podstawowe".

Komisja uważa, że inicjatywa ta jest prawnie dopuszczalna, ponieważ spełnia niezbędne warunki, i w związku z tym zdecydowała się ją zarejestrować. KE nie analizowała jeszcze inicjatywy pod względem merytorycznym.

Po rejestracji organizatorzy mogą w ciągu najbliższych sześciu miesięcy rozpocząć zbieranie podpisów poparcia. Jeżeli w ciągu roku inicjatywę poprze milion osób z co najmniej siedmiu państw członkowskich, Komisja będzie musiała zareagować w ciągu sześciu miesięcy. Komisja może podjąć decyzję o przyjęciu wniosku bądź o jego odrzuceniu; w obu wypadkach będzie zobowiązana przedstawić uzasadnienie.

Europejska inicjatywa obywatelska wprowadzona została w Traktacie z Lizbony jako narzędzie w rękach obywateli do kształtowania polityki. Oficjalnie zainicjowano ją w kwietniu 2012 r.

Formalna rejestracja inicjatywy otwiera procedurę, w ramach której milion obywateli z przynajmniej jednej czwartej państw członkowskich może zwrócić się do Komisji Europejskiej o przedłożenie wniosków ustawodawczych w dziedzinach, w których posiada ona uprawnienia.

Warunki dopuszczalności są następujące: 1) proponowane działanie nie wykracza w sposób oczywisty poza kompetencje Komisji w zakresie przedkładania wniosku dotyczącego aktu prawnego, 2) nie jest ono oczywistym nadużyciem, nie jest w sposób oczywisty niepoważne ani dokuczliwe, 3) nie jest sprzeczne z wartościami Unii.

Komisja zarejestrowała dotąd łącznie 76 inicjatyw obywatelskich, a 26 odrzuciła, gdyż nie spełniały warunków dopuszczalności.

 

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum