Reklama

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Sztuczna inteligencja naśladuje głos, oszuści zbierają pieniądze

Sztuczka z podawaniem się za wnuka jest dobrze znana. To najbardziej rozpoznawalna forma oszustwa, gdzie przestępcy wysyłają wiadomość SMS lub WhatsApp z nieznajomego numeru i udają kogoś bliskiego, jak wnuka lub syna. Bez własnego telefonu komórkowego i pilnej potrzeby pieniędzy, mniej zorientowane osoby w dziedzinie technologii cyfrowej mogą paść ofiarą tego oszustwa. Jednak dzięki zastosowaniu sztucznej inteligencji, oszuści opracowali jeszcze bardziej wyrafinowaną metodę oszustwa.
Reklama

Według The Washington Post, Ruth Card otrzymała telefon od swojego "wnuka" Brandon, który rzekomo przebywał w więzieniu i potrzebował pieniędzy na kaucję. Głos w telefonie brzmiał autentycznie, ale tak naprawdę to był oszust podszywający się pod wnuka. Card i jej mąż wypłacali około 2000 euro z jednego banku i udawali się do kolejnego, aby zdobyć więcej pieniędzy. Ostatecznie trafili do biura kierownika banku, który rozpoznał oszustwo, gdyż inny klient również otrzymał podobny telefon z pozornie prawdziwym, fałszywym głosem.

 

Sztuczna inteligencja pomaga oszustom 

Według Golema, w Stanach Zjednoczonych w zeszłym roku zgłoszono 36 000 przypadków oszustw, w których krewni zostali okradzeni z pieniędzy pod pretekstem nagłych wypadków. Zgodnie z Federalną Komisją Handlu (FTC), 5100 z tych przypadków było wynikiem oszustw telefonicznych, a łączne straty wyniosły ponad 11 milionów dolarów.

Chociaż sztuczna inteligencja rzadko była używana w tych oszustwach, łatwa dostępność odpowiednich aplikacji oznacza, że liczba przypadków z jej wykorzystaniem rośnie. Golem donosi o dziennikarzu, który oszukał swój bank, używając sztucznego głosu, wystarczyło skorzystać z darmowego narzędzia.

Nie jest jasne, jak wiele przypadków oszustw z wykorzystaniem deepfake, zarówno głosowych, jak i wideo, nie zostało zgłoszonych. Jednakże wraz z coraz bardziej wyrafinowanymi technologiami deepfake, jest tylko kwestią czasu, zanim tego typu oszustwa staną się poważnym problemem.

 

 

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum