Reklama

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Analitycy prognozują 4,6-proc. wzrost sprzedaży z mkw. sieci Biedronka

Analitycy mBanku obniżyli cenę docelową Jeronimo Martins do 14,9 euro z 15,1 euro, podczas gdy akcje tej spółki handlowane były po 14,72 euro.
Reklama

- Jeronimo Martins będzie jednym z największych beneficjentów poprawiającej się sytuacji gospodarstw domowych na polskim rynku. Jednocześnie wynikom sprzedażowym powinno
sprzyjać zatrzymanie się deflacji cen żywności i napojów alkoholowych oraz dalsze dostosowywanie oferty do potrzeb klienta. Jednocześnie zwracamy uwagę na atrakcyjne perspektywy spółki w dłuższym terminie, wskazując na wejście w fazę ekspansji sieci Ara w
Kolumbii oraz oczekiwaną poprawę wyników drogerii Hebe. Według naszych założeń sieć Hebe powinna osiągnąć rentowność EBITDA w 2018 roku, a sieć Ara w 2019 roku. Zaktualizowaliśmy nasze prognozy sprzedaży sieci Biedronka o aprecjację kursu EUR/PLN. Nadal oczekujemy wzrostu marży EBITDA (o 0,21p.p. R/R do 6,04% w 2016) ze względu na lepszy mix sprzedażowy oraz rozwodnienie kosztów SG&A. Powinno się to przełożyć na wzrost EBITDA o 9,26% R/R do 875,1 mln EUR w 2016 roku. Niemniej jednak uważamy, że potencjał do poprawy wyników jest zdyskontowany w wycenie Jeronimo Martins, która zwiększyła się o 23% YTD. Biorąc powyższe pod uwagę obniżamy naszą rekomendację z kupuj do trzymaj z ceną  docelową 14,90 EUR/akcję - czytamy w analizie mBanku.

Analitycy uważają, że skoncentrowanie się przez Jeronimo Martins na efektywności sprzedaży w
sieci Biedronka przyniosło wymierne efekty pozwalając spółce poprawić sprzedaż porównywalną o 3,2% w otoczeniu deflacyjnym w 2015 roku.
- Oczekujemy, że zatrzymanie spadków cen żywności R/R oraz sprzyjająca sytuacja makroekonomiczna w Polsce powinny przełożyć się na wzrost sprzedaży/mkw. sieci Biedronka o 4,6% w PLN oraz o 0,9% w EUR w 2016 roku. Jednocześnie optymalizacja kosztów operacyjnych, połączona ze wzrostem efektywności sprzedaży oraz poprawiającą się marżą brutto na sprzedaży pozwoliły spółce na poprawę marży EBITDA o 0,06p.p. R/R do 5,83% w 2015 roku. Oczekujemy kontynuacji tego trendu w 2016 roku - podaje mBank.

Eksperci mBanku podają, że umocnienie EUR negatywnie wpłynie na wyniki sieci Biedronka, które w 2015 roku odpowiadały za 80% EBITDA Grupy.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum