Reklama

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Rusza proces byłych dyrektorów Tesco w związku ze skandalem księgowym

Proces trzech byłych dyrektorów Tesco w związku ze skandalem księgowym, w wyniku którego doszło do przeszacowania wyników (zyski za I półrocze 2014) brytyjskiego detalisty o kwotę 326 milionów funtów rozpocznie się 4 września.
Reklama

W zeszłym roku szef brytyjskiego Tesco Chris Bush, były dyrektor finansowy Carl Rogberg i były dyrektor handlowy John Scouler, zostali oskarżeni o przestępstwa, w tym fałszowanie księgowości i nadużycia swojej pozycji. Byli pracownicy nie przyznają się do winy. Dzisiaj mają się stawić w sądzie Southwark Crown.

Przypomnijmy: Skandal dotyczył przeszacowania wyników spółki o 263 milionów funtów, później skorygowano tę kwotę do wartości 326 mln funtów.

Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (SFO) prowadził dochodzenie, które wykazało rolę oskarżonych w skandalu. Mężczyźni rzekomo nie skorygowali nieprawidłowych danych o dochodach sieci, które zostały później opublikowane przez biegłych rewidentów, innych pracowników Tesco, a w konsekwencji pojawiły się na rynku.

Ponadto organ ds. postępowania finansowego i SFO ukarały Tesco grzywną w wysokości 129 mln funtów.

W zeszłym miesiącu firma Tesco otworzyła system rekompensaty w wysokości 85 milionów funtów na rzecz inwestorów, którzy popełnili błąd w wyniku skandalu finansowego z 2014 r.

Program przewiduje zadośćuczynienie dla około 10 000 inwestorów.

Sprawa przeciwko audytorowi, firmie PwC, została umorzona, jednak prowadzone jest śledztwo dotyczące działań pracowników tej spółki.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum