Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Właściciel Pepco i Abry walczy o przetrwanie. Wkrótce spotkanie z pożyczkodawcami

Spółka Steinhoff International Holdings NV spotka się ze swoimi pożyczkodawcami w Londynie w przyszłym tygodniu, aby przedyskutować plan reorganizacji zadłużenia w wysokości 10,4 miliarda euro (12,5 miliarda dolarów). Może to mieć kluczowe znaczenie dla przyszłości detalisty obciążonego kryzysem księgowym – informuje Bloomberg.
Reklama

Steinhoff to międzynarodowy holding zarządzający około 12.000 sklepami o łącznej powierzchni sprzedaży 9 mln mkw., w ponad 30 krajach. Do jego marek należą m.in. takie sieci jak: abra, Conforama, Harveys, Bensons for Beds, Poundland/Dealz. W grupie znajduje się także spółka Pepkor Europe, właściciel między innymi obecnej w Polsce marki Pepco. W naszym kraju zadebiutowała niedawno sieć Dealz, która w tym roku chce w Polsce mieć 20 sklepów.

Przypomnijmy, w grudniu 2017 r. stwierdzono nieprawidłowości w księgach finansowych Steinhoff (większość prawdopodobnie dotyczy biznesu w Europie Środkowo-Wschodniej). Od tamtej pory grupa walczy o przetrwanie, a akcje giganta spadły o ponad 95 procent.

Jak informował niedawno serwis pb.pl, południowoafrykański biznesmen Christo Wiese pozwał spółkę Steinhoff o 5 mld USD. Wiese do niedawna był członkiem rady nadzorczej i największym akcjonariuszem Steinhoff. W grudniu, po ujawnieniu nieprawidłowości księgowych i załamaniu kursu jej akcji, zrezygnował ze stanowiska szefa rady.

Powodem roszczenia jest fakt, że należąca do Christo Wiese  spółka w 2016 roku zasiliła kapitałem firmę Steinhoff, aby ta mogła sfinansować przejęcie amerykańskiego Mattress Firm. Roszczenie dotyczy także przejęcia przez Steinhoff należącego do Wiesego detalisty Pepkor w 2015 roku. Wiese i inni akcjonariusze Pepkor otrzymali wówczas jako częściową zapłatę akcje Steinhoff.

Według niedawnych informacji serwisu wiadomoscihandlowe.pl, Steinhoff rozważa wystawienie na sprzedaż sieci Pepco. To jeden z największych dyskontów odzieżowo-przemysłowych w regionie Europy Centralnej, posiadający 1300 punktów, w tym ok. 700 w Polsce. Potencjalna wartość transakcji może przekroczyć 1 mld euro.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum