Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

TCC: Sieci handlowe muszą postawić na jakość produktów

- W minionym roku największym wyzwaniem sieci handlowych stało się utrzymanie zadowalających zysków w 6-dniowym tygodniu handlowym, przy tak małym przywiązaniu klientów do jednej, konkretnej sieci. W tym roku retailerzy jeszcze bardziej muszą postawić na to, na czym konsumentom zależy najbardziej: dbałość o jakość produktów - uważa Bartłomiej Górzny, dyrektor zarządzający na Polskę, Ukrainę i Kraje bałtyckie, TCC Retail Marketing.
Reklama

W ubiegłym roku handlowcom odpadało miesięcznie 50 proc. niedziel, w rozpoczętym 2019 r. sieci sklepów otworzą swoje drzwi już tylko w jedną niedzielę w miesiącu. Duże sieci sklepów nadal są odwiedzane przez klientów w pozostałe dni, jednak obroty, które zapewniała niedziela handlowa były znacznie wyższe. Jak niedawno podkreślał prezes Jeronimo Martins, Biedronka jest w stanie odrobić w inne dni jedynie 70 proc. obrotów.

W związku z tym, w 2019 r. retailerzy jeszcze bardziej muszą postawić na to, na czym konsumentom zależy najbardziej: dbałość o jakość produktów. Kilkanaście lat temu wybory konsumenckie Polaków podyktowane były w większości niską ceną, ewentualnie dobrym stosunkiem ceny do jakości. Teraz, jak wynika z naszego badania „Loyalty Reimagined”, niska cena jest dopiero piątym w kolejności powodem wyboru danego sklepu. Liczy się jakość produktu. Obserwujemy, że zdecydowana większość sieci podjęła działania, aby wykorzystywać ten trend, poszerzając swój asortyment o produkty BIO czy bez glutenu. To sposób na budowanie lojalności i przywiązania klienta do marki. Przykładem takiego działania jest ubiegłoroczna kampania Carrefoura „Act for food”, skierowana do konsumentów dbających o zdrowy tryb życia.

W zeszłym roku widzieliśmy też jak bardzo istotne jest zaufanie do dostawcy danej sieci – to również przekłada się na postrzeganie jakości. Dzisiejszy konsument chce znać dostawcę swoich ulubionych produktów, oczekuje, że będzie to ktoś działający lokalnie, kto dba o swoje otoczenie, zatem to, co decyduje o jakości produktu, to również jego pochodzenie. Innym przykładem jest kampania Tesco „Perfectly Imperfect” promująca kupowanie po niższej cenie warzyw i owoców o mniej atrakcyjnym wyglądzie.

Ubiegły rok upłynął sieciom na komunikacji i podkreślaniu swoich wartości, a rozpoczęty 2019 przyniesie kontynuację owej strategii. Będzie ona realizowana na pewno poprzez personalizację komunikacji do konsumenta, która zmniejszy dystans, a ponadto udowodni, że wiemy o nim coś więcej niż tylko to, ile wydał na zakupy. Jest to oczywiście trudne – ubiegły rok rozgrzewała debata o ochronie danych osobowych, którą co jakiś czas budziły nowe doniesienia o ich kradzieży. Mamy jednak przykład świetnej kampanii sieci Rossmann, która wykorzystując swoją aplikację do przekazania funduszy lokalnym organizacjom, pokazała klientom, że powierzając jej swoje dane, wspólnie z nią zrobili coś dobrego.

Potrzeba robienia zakupów online wzrasta w kontekście wprowadzenia niedzieli niehandlowej. Wykorzystaliśmy ten trend we współpracy z jednym z naszych klientów z branży telekom, dla którego stworzyliśmy kampanię lojalnościową w formie grywalizacji, pt. „Gra Liga”. Klienci firmy mogli włączyć się w zabawę za pomocą swojego telefonu. Myślę, że takich kampanii będziemy obserwować więcej w nadchodzącym roku.

 

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum