Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Polska chce utrzymać 7 proc. VAT na pieluszki

Po skierowaniu przeciwko Polsce skargi do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości na bezprawne stosowanie na ubranka dziecięce niższej 7-proc. stawki VAT teraz taka sama skarga dotyczyć może pieluszek dla niemowląt. - Zdajemy sobie z tego sprawę, ale nie zamierzamy podwyższać stawki VAT na pieluszki z 7 do 22 proc. - mówi „Rzeczpospolitej - jeden z urzędników resortu finansów.
Reklama

Spór dotyczy interpretacji przepisów. Komisja Europejska w dyrektywie dopuszcza stosowanie obniżonej stawki VAT na towary zaliczane do artykułów medycznych, o których mówi załącznik. - W opinii Ministerstwa Finansów stosowanie obniżonej stawki VAT na dostawę pieluszek dla niemowląt jest zgodne z art. 98 ust. 2 dyrektywy 2006/112/WE ze względu na fakt, że pieluszki mieszczą się w poz. 3 załącznika III do tej dyrektywy - wyjaśniła Magdalena Kobos, rzecznik resortu. 

Według danych firmy Euromonitor International tylko na kilka kategorii towarów dla dzieci, takich jak pieluchy, zabawki, odzież i obuwie, wydaliśmy w 2009 roku ponad 8,6 mld zł, a wliczając w to jeszcze kosmetyki, wózki, meble, kwota ta wyniesie nawet ok. 10 mld zł. Wzrost podatku o 15 pkt proc. spowodowałby wzrost cen, a tym samym naszych wydatków. 

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum