Reklama
Partner serwisu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Akademia Wypieków przeprowadziła test rogalików z supermarketów. Na podium Carrefour

Może się wydawać, że popularne francuskie rogaliki w dużych sieciach handlowych smakują tak samo. Okazuje się, że różnice w smaku, wyglądzie i jakości zawartych składników mogą być znaczące. Według rankingu zorganizowanego przez Akademię Wypieków, najlepiej wypadają croissanty dostępne w Carrefour.
Reklama

Akademia Wypieków to niezależna firma badająca potrzeby rynku piekarskiego. Od 20 lat analizuje trendy, ocenia jakość produktów i pomaga piekarniom przy wprowadzaniu nowych technologii czy innowacyjnych produktów do swojej oferty. Tym razem specjaliści Akademii Wypieków przeanalizowali croissanty 6 dużych sieci handlowych: Carrefour, Aldi, Auchan, Biedronka, Lidl i Netto. W teście brano pod uwagę 11 kryteriów oceny. Produkty Carrefoura zdobył najwięcej, bo aż 49 na 55 punktów.

Rogaliki z Carrefoura zostały docenione za smak, łatwość krojenia nożem oraz wzbogacenie ciasta o kilka dodatkowych składników, takich jak: słód pszenny, suchy zakwas pszenny orkiszowy oraz ekstrakt słodu jęczmiennego. 

- Jesteśmy dumni z tego wyróżnienia. Przykładamy dużą wagę do tego, aby jakość pieczywa na Targu Świeżości Carrefour, była jak najwyższa. Wiemy jak istotne znaczenie ma dla każdego świeżość i smak wypieków, tym bardziej cieszy nas ocena naszych croissantów - mówi Krzysztof Dobczyński, Dyrektor Handlowy, dz. Produkty Świeże.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum