Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Benzyna na majowe wyjazdy będzie tańsza. Kawa na stacji droższa

Eksperci Pan Paragon i Janosik sprawdzili ceny paliw w kwietniu 2022 oraz kwietniu 2023 roku. Niektóre z nich potaniały: – Na mniejsze koszty podróży mogą liczyć kierowcy, którzy tankują auta z silnikiem Diesla oraz właściciele samochodów z instalacją gazową. W ciągu 12 miesięcy jeden litr LPG potaniał o około 51 groszy, natomiast litr ON o 41 groszy – informuje Małgorzata Dąbrowska z aplikacji Yanosik. – Drożej niż w zeszłym roku mają natomiast właściciele “benzyniaków”. Cena za litr PB 95 jest obecnie wyższa średnio o 48 groszy niż w kwietniu 2022 roku – dodaje.
Reklama

Jednak przed majówką oczekiwana jest odczuwalna obniżka cen paliw na stacjach, tanieć może szczególnie olej napędowy - wynika z prognozy analityków portalu e-petrol.pl. Wskazano, że obecnie najtaniej można zatankować na Podlasiu.

Z najnowszego badania stacji, przeprowadzonego przez e-petrol.pl, wynika, że w ciągu ostatniego tygodnia litr oleju potaniał o 22 grosze i kosztuje dziś średnio 6,49 zł. "W porównaniu do sytuacji sprzed roku diesel jest tańszy natomiast o ponad 70 groszy i jego średnia ogólnopolska cena dziś jest identyczna jak przeciętna cena benzyny Pb95 sprzed roku" - napisano.

Jak wskazują analitycy Pan Paragon 95-oktanowa benzyna jest o 10 groszy tańsza niż przed tygodniem i za jej litr płaci się przeciętnie 6,72 zł. Według analityków, paliwo to jest jednak droższe o ponad 20 groszy niż rok temu.

Wyliczono, że najmniejsza - dwugroszowa obniżka - dotyczy LPG, które oferowane jest na stacjach po 3,07 zł/l, co oznacza, że w skali roku paliwo to potaniało o ponad 50 groszy.

Z analizy e-petrol.pl wynika, że na paliwowej mapie Polski wyróżnia się dziś Podlasie, gdzie najmniej kosztuje tankowanie benzyny Pb95 i diesla: 6,67 i 6,43 zł/l. Z kolei w województwie świętokrzyskim najtańszy jest autogaz (2,98 zł/l)

"Zdecydowanie najdrożej jest w województwie zachodniopomorskim, w którym e-petrol.pl odnotował najwyższe ceny benzyny Pb95, oleju napędowego i LPG. Wynoszą one odpowiednio: 6,77; 6,57 i 3,18 zł/l" - napisano.

Oprócz paliwa, najczęściej nabywanym produktem na stacjach jest kawa, z czego prym wiedzie kawa z mlekiem. Na drugim miejscu znajdują się natomiast hot dogi z kabanosem. Poza tym kupujemy energetyki, napoje gazowane, batony i rogale. TOP 10 zamykają burgery, wrapy z kurczakiem i bagietki.

- Za kawę z mlekiem w kwietniu tego roku przyszło nam zapłacić średnio o 51 gr więcej niż w roku poprzednim. Hot dogi z kabanosem podrożały one o 1 zł. Największy skok cen produktów na stacjach dotknął palaczy. Paczka papierosów ujętej w badaniu marki w 12 miesięcy podrożała o 1 zł 49 gr – komentuje Antonina Grzelak, z aplikacji PanParagon.

 

 

(PAP)

ewes/ mmu/

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum