Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Czy wegetarianizm bardziej się opłaca? Lidl i Biedronka zwiększają wege ofertę

Kryzys ekonomiczny oraz wojna na Ukrainie powodują wzrost cen towarów i usług, co znacząco wpływa na wybory zakupowe Polaków, zmuszając wiele rodzin do ograniczenia wydatków spożywczych, w tym także i mięsa. Aż połowa Polaków deklaruje, że ograniczyła w swojej diecie ilość spożywanych produktów pochodzenia zwierzęcego – wynika z badania SW Research dla Fundacji ProVeg.
Reklama

Na przeciw zmieniającym się trendom konsumenckim, jak i wzrostowi cen mięsa wychodzą sieci dyskontów, między innymi Lidl i Biedronka zwiększając mocno ofertę produktów roślinnych. Lidl zachęca do zakupu produktów wege, swoją kampanią „Powiedz TAK! roślinnym produktom!„, Biedronka zaś oferuje ich bogaty wybór pod marką „Go Vege.”

Zespół MoneyTransfers.com porównał średnią cenę mięsa i jego zamienników w Polsce. Z porównania wynika, ze wybierając zamiast wołowiny, kurczaka i ryby - wege „kotlety mielone” czy wege parówki z „kurczaka”, tofu i fasolą  - zaoszczędzimy kupują posiłki z większą ilością fasoli, soczewicy i innych roślin strączkowych.

Zrzut ekranu 2022-08-18 100438.png
Zrzut ekranu 2022-08-18 100438.png

Dieta pełnoziarnista tańsza

W 2021 roku Uniwersytet Oksfordzki w 2021 r., opublikował badanie pokazujące, że diety wegetariańskie i wegańskie (wysoko-ziarniste i wysoko-warzywne) są średnio tańsze niż diety faworyzujące mięso.

Wege „mięso” jest dużo droższym zamiennikiem mięsa, i ci, którzy chcą zaoszczędzić pieniądze na źródłach białka, najlepiej zrobią wybierając tańsze dania z soczewicą, fasolą i roślinami strączkowymi, które kosztują około 13,25 zł. za kg.

Koszt piersi z kurczaka zagrodowego (40 zł) jest w rzeczywistości niższy niż koszt wege parówek z „kurczaka” (45 zł) za kilogram. Podsumowując różnica w cenie między mięsem a wege „mięsem” jest niewielka – wołowe mięso mielone bio w Lidlu (53.30 zł/kg) kosztuje w rzeczywistości tylko 15% więcej niż roślinne kotlety mielone bez mięsa (8.99 zł za 200 gr).

50% wzrost kosztów wołowiny

Prognozowane wzrosty cen mięsa na koniec roku są wyższe niż inflacja, która w lipcu br. wyniosła 15,6 proc. Według danych Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, ceny detaliczne mięsa wieprzowego mogą być w grudniu tego roku wyższe o 35-40 proc. niż rok wcześniej, zaś ceny wołowiny mogą wzrosnąć aż do ok. 50 proc.

Średnia cena kilograma mięsa drobiowego eksportowanego z Polski wzrosła w kwietniu 2022 roku o ponad 58 proc. w stosunku do kwietnia ubiegłego roku.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum