Reklama
Partner serwisu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Można już składać wnioski o wakacje kredytowe. Rusza specjalna infolinia

Wnioski o wakacje kredytowe można składać już od piątku. Na stronie resortu opublikowano Przewodnik po wakacjach kredytowych z informacjami, kto może się ubiegać o wakacje kredytowe i jak to zrobić.
Reklama

Wakacje kredytowe to "urlop" od kredytu hipotecznego, czyli możliwość zawieszenia jego spłaty nawet na osiem miesięcy. Wnioski o zawieszenie spłaty rat można składać od 29 lipca br., przy czym wakacje kredytowe zaczynają obowiązywać od sierpnia br.

Wskazano, że to kredytobiorca indywidualnie decyduje o liczbie zawieszonych rat. Z wakacji kredytowych można skorzystać na następujących zasadach: maksymalnie 2 raty w okresie 1 sierpnia - 30 września 2022 r.; maksymalnie 2 raty w okresie 1 października - 31 grudnia 2022 r.; maksymalnie 4 raty w 2023 roku - po jednej racie w każdym z kwartałów.

Wakacje kredytowe to rozwiązanie dla osób posiadających kredyty hipoteczne w złotych polskich, które zaciągnęły kredyt na własny cel mieszkaniowy.

Dotyczą one zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej kredytu. Terminy na spłatę rat zostaną przedłużone bez żadnych dodatkowych odsetek. Jedyne opłaty, jakie mogą się czasie wakacji kredytowych pojawić to opłaty ubezpieczeniowe.

Wnioski o wakacje kredytowe można składać od 29 lipca br. Wniosek o wakacje kredytowe składa się do banku, który udzielił kredytu hipotecznego.

W poradniku MF przypomniało, że z wakacji kredytowych może skorzystać kredytobiorca hipoteczny, który posiada kredyt w złotych. Możliwości takiej nie mają natomiast osoby, które spłacają kredyty hipoteczne w innych walutach.

Wakacje kredytowe dotyczą osób, które nabyły nieruchomość na własny cel mieszkaniowy, czyli po to, by w niej zamieszkać. Ponadto, przysługują tylko na jeden kredyt. Możliwość zawieszenia spłaty raty mają również osoby, które zaciągnęły kredyt na budowę domu, a także na zakup samej ziemi na cele budowlane pod warunkiem, że kredyt został zaciągnięty na własne cele mieszkaniowe.

Wakacje kredytowe dotyczą kredytów zaciągniętych przed 1 lipca br., których termin spłaty kończy się co najmniej po upływie 6 miesięcy od tej daty.

MF podało, że w Biurze Rzecznika Finansowego uruchomiona zostanie infolinia, za pomocą której każdy zainteresowany będzie mógł się zwrócić z pytaniem do eksperta lub zgłosić problem.

 

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum