Reklama
Partner serwisu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Rok temu ze sklepowych półek zniknęły produkty z tłuszczami "trans"

Nie wszyscy konsumenci wiedzą, że już od ponad roku obowiązuje rygorystyczny limit tłuszczów trans we wszystkich produktach spożywczych. Czym są tłuszcze trans i jaki mają wpływ na nasze zdrowie? Co wprowadzony limit oznacza dla konsumentów? - to wyjaśnia Polska Federacja Producentów Żywności Związek Pracodawców.
Reklama

W kwietniu 2021 r. weszło w życie rozporządzenie ograniczające zawartość przemysłowych tłuszczów trans w produktach spożywczych pochodzenia roślinnego do 2 g na 100 g tłuszczu. Od tego momentu nie można wprowadzać do sprzedaży żywności przeznaczonej dla konsumenta finalnego, która ten limit przekracza.

Czym są tłuszcze trans i jaki mają wpływ na nasze zdrowie?

Jak podaje Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej izomery trans kwasów tłuszczowych (w uproszczeniu – tłuszcze trans) mogą powstawać naturalnie w żwaczu zwierząt przeżuwających m.in. krów, kóz, owiec, stąd ich obecność w mleku, nabiale, mięsie. Innym źródłem pochodzenia tych tłuszczów mogą być oleje roślinne poddane procesowi częściowego uwodornienia/utwardzenia. Powyższe rozporządzenie ograniczające zawartość tłuszczów trans dotyczy jedynie żywności roślinnej.

Wyniki przeprowadzonych przez niezależne od siebie ośrodki naukowe badań są jednoznaczne. Nadmierne spożycie tłuszczów typu trans może mieć niekorzystny wpływ na nasze zdrowie. Do najczęstszych problemów zdrowotnych wywołanych spożywaniem kwasów tłuszczowych typu trans należą:

· zaburzenie profilu lipidowego organizmu

· obniżenie poziomu „dobrego” cholesterolu HDL, podwyższenie poziomu cholesterolu typu LDL

· rozwój miażdżycy i chorób serca

· wzrost masy ciała i tkanki tłuszczowej

·  zmniejszenie wrażliwości tkanek na insulinę.

Europejski Urząd ds. Żywnościzaleca, aby spożycie TFA (z jęz. ang. Trans Fatty Acids - - tłuszcze trans) było tak małe, jak to jest możliwe do osiągnięcia w diecie zapewniającej właściwą wartość żywieniową.

Biorąc pod uwagę powyższe Unia Europejska zdecydowała się ustawowo ograniczyć zawartość tłuszczów trans w produktach spożywczych zawierających oleje roślinne. Co to oznacza dla konsumentów?

Wprowadzony limit oznacza, że na półkach sklepowych także w Polsce nie znajdziemy produktów ze szkodliwą zawartością tłuszczów trans pochodzenia przemysłowego.

Warto przy tym zauważyć, że część produktów utożsamianych z tłuszczami trans, już od wielu lat nie stanowi ich źródła w diecie.

Margaryna – roślinny produkt do smarowania, gotowania, pieczenia i smażenia bez tłuszczów trans

Wielu producentów margaryn w Polsce już w połowie lat 90. ubiegłego wieku wyeliminowało stosowanie częściowo utwardzonych/uwodornionych olejów roślinnych, będących źródłem izomerów trans, a większość produktów tej kategorii spełnia kryterium powyższego rozporządzenia od dawna.

Szkodliwych tłuszczów trans nie znajdziemy więc w „margarynach miękkich” ani w kategorii tzw. „margaryn twardych / kostkowych”

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum