Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Sektor produktów luksusowych przeżywa złoty okres

Pomimo wojny i wysokiej inflacji sektor produktów luksusowych przeżywa złote czasy - informuje belgijski dziennik „De Standaard”. Rosną zyski firm oferujących drogie ubrania, perfumy oraz biżuterię.
Reklama

Podczas gdy przeciętne rodziny martwią się spadkiem siły nabywczej i rosnącymi rachunkami za energię, bogaci chętnie kupują drogie rzeczy i w konsekwencji rosną zyski firm, które je oferują. Przykładem me być firma LVMH, właściciel takich marek jak Moët & Chandon, Dior czy Bulgari. Za pierwsze półrocze jej obroty wzrosły o 28 proc., a zysk o 34 proc. Podobnie jak francuska grupa Kering, właściciel marek Gucci i Yves Saint-Laurent, która w tym samym okresie odnotowała wzrost obrotów o 23 proc.

Z wyników sprzedaży zadowoleni mogą być także właściciele takich firm jak Prada, Hermès, czy Richemont (Cartier, Delvaux) - podkreśla "De Standaard".

Natomiast dla włoskiego producenta samochodów sportowych, Ferrari, drugi kwartał tego roku był najlepszy w historii. Firma sprzedała o 29 proc. więcej samochodów niż rok wcześniej - podaje belgijski dziennik i zauważa, że w samej Belgii sprzedano 90 samochodów tej marki, o 20 więcej niż rok wcześniej.

Rosyjska agresja na Ukrainę ma, zdaniem ekspertów cytowanych przez gazetę, niewielki wpływ na sektor towarów luksusowych. Bogaci Rosjanie nadal wydają pieniądze, ale zamiast w Europie, robią to teraz w Dubaju lub innych miastach Bliskiego Wschodu.

"Widzimy wzrost sprzedaży towarów luksusowych na wszystkich rynkach" - wynika z raportu gospodarczego tego sektora przygotowanego przez Bank of America. Analitycy banku zauważają, że po wzroście popytu na te produkty w drugim kwartale roku, jeszcze bardziej on przyspieszył w lipcu i ten trend będzie się utrzymywał.

Z Holandii Andrzej Pawluszek (PAP)

apa/ pad/

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum