Reklama

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Wartość rynku spożywczego 9 proc. w górę, segment żywności roślinnej 57 proc. w górę

Kryzys i wysokie koszty żywności wpływają na spadek nastroju konsumentów i większą wrażliwość cenową. Jednak, jak podaje PMR w raporcie opracowanym dla Grupy Eurocash, prognozy rynku spożywczego w Polsce są optymistyczne, a wartość rynku w 2023 roku wzrośnie o ponad 9 proc. r/r i wyniesie 440 mld zł.  Jedną z najdynamiczniej rozwijających się kategorii są roślinne zamienniki mięsa i ryb.
Reklama

Według raportu “Rynek roślinnych zamienników mięsa” z grudnia 2022 roku większość Polaków zetknęła się z tymi produktami w sklepach, a 46 proc. konsumentów miała okazję ich spróbować. Ponadto, jak wskazują szacunki Euromonitor, sprzedaż roślinnych alternatyw osiągnie w 2023 roku 108 mln zł, czyli wzrośnie aż o 57 proc. w porównaniu do roku ubiegłego. 

 

Od produktów zbożowych do produktów roślinnych

Firma OneDayMore wywodzi się z produkcji mieszanek zbożowych, których pierwsza linia produkcyjna została uruchomiona w 2017 roku. Dziś firma oferuje ponad 70 różnych produktów zbożowych i 24 roślinne zamienniki mięsa.

– Kilka miesięcy po uruchomieniu linii produktowej w 2017 roku rozpoczęliśmy sprzedaż pierwszych mieszanek za pośrednictwem naszego sklepu internetowego. W tym samym roku nawiązaliśmy współpracę z jedną z czołowych sieci handlowych, nasze pierwsze zamówienie dla tej sieci wyniosło 100 tys. sztuk, co stanowiło przełom, przy dotychczasowej realizacji kilkaset do kilku tysięcy sztuk. – komentuje Dariusz Haraj.

W połowie 2018 roku firma rozpoczęła dystrybucję na rynek niemiecki, co stanowiło krok milowy dla jej firmy i  jest to zauważalne w wynikach finansowych. W 2017 roku OneDayMore sprzedało produkty za 12,9 mln zł, a już w 2019 za drugie tyle. Asortyment poznańskiego producenta dostępny jest na półkach kilku największych sieci handlowych w Polsce, w tym: Lidl, Biedronka, Kaufland, Auchan, Carrefour, Frisco, Rossmann czy Decathlon. Firma posiada również sklepy internetowe w Polsce, Niemczech, Wielkiej Brytanii i Francji, a jej produkty dostępne są na 16 rynkach zagranicznych.

 

Wzrost cen mięsa w 2022 roku o 20 proc. w porównaniu do alternatyw o 6 proc. może skłonić konsumentów do wyboru tańszych odpowiedników. 

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum