Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Z czego tak naprawdę jest Maggi? Czy przyprawa może uzależnić?

Płynna przyprawa Maggi to dobrze znany klasyk w kuchni. Ale jak zdrowe lub niezdrowe są naprawdę płynne przyprawy? Co stoi za słynną kuchenną przyprawą?
Reklama

W kuchni wiele osób używa płynnych przypraw do gotowania i uszlachetniania potraw. Podczas gdy jedni zaklinają się na kuchenną klasykę, inni kategorycznie odrzucają płynną przyprawę. Jedno jest pewne: opinie na temat Maggi są podzielone.

Z czego składa się Maggi? 

Zgodnie z wykazem składników, płynna przyprawa Maggi wykonana jest z następujących składników:

  • Białko roślinne, biologicznie rozłożone (składające się z wody, białek pszenicy, soli),
  • Woda,
  • Aromaty (zawiera pszenicę),
  • Wzmacniacze smaku (glutaminian sodu, inozynian disodu),
  • Sól,
  • Cukier.

Jak na razie dobrze. Na pierwszy rzut oka składniki Maggi wyglądają przejrzyście i naturalnie. Czy zatem z czystym sumieniem można stosować przyprawę w płynie podczas gotowania? 

 

Co tak naprawdę kryje się w Maggi?

Zgodnie z wykazem składników, płynna przyprawa Maggi jest wegańskim składnikiem żywności, ale składa się z trzech rodzajów wzmacniaczy smaku. Glutaminian, który jest spożywany z umiarem, jest nieszkodliwy. Jednak dodatek od dziesięcioleci budzi również kontrowersje. Informuje o tym internetowy portal naukowy Spektrum.de.

Czy glutaminian jest zdrowy?

Jako dodatek, glutaminian znajduje się w wielu produktach spożywczych, aby były smaczniejsze. Nie jest to jednak dzieło człowieka. Glutaminian jest naturalną substancją występującą w ludzkim ciele, ale można go również znaleźć w wielu naturalnych produktach spożywczych, takich jak parmezan, pomidory i mleko matki.

Jak pisze Spektrum.de , naukowcy zakładają, że duże ilości glutaminianu mogą sprzyjać stanom zapalnym, zespołom bólowym, chorobom serca i nowotworom.

Dlaczego Maggi jest zalecana tylko z umiarem?

Przyprawa Magg sprawia, że ​​jedzenie jest ostrzejsze, ale nie bardziej pożywne. Szczególnie niepokojąca jest wysoka zawartość soli. Według portalu informacyjnego t-online.de płynna przyprawa Maggi składa się aż w 20 procentach z soli. Dlatego potraw uszlachetnionych płynną przyprawą nie należy dodatkowo solić. To wyraźnie przekraczałoby dzienne zapotrzebowanie. Centrum porad konsumenckich ostrzega, że ​​zbyt duże spożycie soli może prowadzić do nadciśnienia i chorób układu krążenia.

Maggi może uzależnić

Ponadto płynna przyprawa może uzależniać. To zasługa wzmacniaczy smaku i wysokiej zawartości soli. Udowodniono, że sól  uzależnia, a jej ilość należy systematycznie zwiększać w miarę przyzwyczajania się kubków smakowych do dodatku. Co wyjaśnia, dlaczego często nie możesz przestać jeść chipsów lub makaronu instant .

Płynne przyprawy są bezpieczne w umiarkowanych ilościach, ale na dłuższą metę nie są dobre dla zdrowia. Dlatego żywność bez dodatków byłaby zdrowszą alternatywą. 

 

 

 

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum