Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Za kilogram ogórków i papryki zapłacimy 40 zł. Czy jeszcze kogoś stać na warzywa?

Aktualnie dla konsumentów wizyta w supermarkecie nie przynosi przyjemności. Ceny żywności wydają się rosnąć tylko w jednym kierunku. W przeciwieństwie do kosztów energii, które dzięki rządowej kontroli cen, stopniowo maleją, ceny żywności nieprzerwanie rosną. Najdroższe stają się warzywa. W sieci roi się od memów, które obśmiewają ceny m.in. ogórków. Niestety jest to śmiech przez łzy, które ciekną, gdy przychodzi do płacenia.
Reklama

Ceny żywności, szczególnie w dziale warzywnym, lokalnych supermarketów w Niemczech, rosną w ostatnim czasie i jest to szczególnie widoczne w przypadku ogórków. Wiele osób wyraża swoją frustrację z powodu wysokich cen w mediach społecznościowych, a ogórek stał się symbolem tych absurdalnie wysokich cen, które czasami przekraczają 3 euro za sztukę. W efekcie, ogórek stał się małą gwiazdą mediów społecznościowych.

Twitter, tłum. Szukam Iphone 14 Pro Max. Oferuje ogórka (w zamian)
Twitter, tłum. Szukam Iphone 14 Pro Max. Oferuje ogórka (w zamian)

Wysokie ceny warzyw w Polsce

W Polsce jest nie lepiej. Za ogórki w sklepie musimy już zapłacić 19,99 zł/kg. Ceny pomidorów również powalają. Ceny w niektórych popularnych sieciach handlowych sięgają nawet 18 zł/kg. Nie myślimy tutaj o pomidorach malinowych, które zawsze są nieco droższe od innych odmian.

1 ogórek za 6,49 zł/fot. M.Ch
1 ogórek za 6,49 zł/fot. M.Ch

 

Niedawno w mediach było głośno o cenach papryki, która obecnie kosztuje w hurcie 20 zł, w detalu od 20 do 32 a nawet 35 zł w zależności od sklepu. Tymczasem jeszcze rok temu, w lutym za paprykę płaciliśmy od 7,5 do 13,5 zł co oznacza, że podrożała o 150 proc. 

Pogoda wpływa na wysokie ceny warzyw

 

Wysokie ceny warzyw są wynikiem nie tylko wysokiej inflacji, ale także niesprzyjających warunków pogodowych. Większość warzyw jest importowana z innych krajów, ponieważ nie są one sezonowe w Polsce, czy innych krajach ościennych. Jednakże, zbiory w południowej Europie i niektórych częściach Afryki Północnej zostały zniszczone przez śnieg i grad w ostatnich tygodniach, co spowodowało brak niektórych produktów na półkach. Póki co Polscy konsumenci nie muszą jednak martwić się o brak dostaw, jak ma to miejsce obecnie w Wielkiej Brytanii, gdzie niektóre z warzyw są reglamentowane. 

 

 

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (1)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum